Dziedziny sztuki - rzeźba
Rzeźba to dziedzina sztuki, która jest trójwymiarowa. Przeważnie każde dzieło rzeźbiarskie możemy obejrzeć z wszystkich stron. Wyjątkiem są relief i płaskorzeźba. Relief to taki typ rzeźby, który z tyłu jest płaski, a z przodu ukształtowany w ten sposób, że rowki, które są w nim wykonane są wklęsłe. To jest przykład reliefu, pochodzącego ze starożytnego Egptu:
Płaskorzeźba to taki typ reżby, który jest płaski z tyłu, ale z przodu bardzo wystaje, jest wypukła. To praca włoskiego rzeźbiarza Donatello:
Rzeźby można wykonywać w bardzo różnych materiałach: drewnie, kamieniu, marmurze, brązie, ale także z metalu i wosku.
Rzeźba była bardzo popularna w starożytnym Egipcie, powstało wtedy wiele kamiennych portretów egipskich władców, czyli faraonów.
Również w starożytnej Grecji i Rzymie powstawały piękne posągi:
Jedna z rzeźb artysty, który nazywał się Poliklet
A to rzeźba przedstawiająca Wenus Milo, prewno zapytacie, dlaczego nie ma rąk, no cóż - ząb czasu już ją mocno nadszarpnął, liczy ponad 3000 lat.
W czasach średniowiecza równie bardzo lubiano rzeźbę, tylko wtedy służyła ona częściej celom religijnym i tworzono na przykład piękne nastawy ołtarzowe, które ozdabiały wnętrza kościołów.
To ołtarz wykonany przez Wita Stosza, znajduje się w kościele Mariackim w Krakowie i jest naprawdę olbrzymi: ma 11 x 13 metrów!
Jednym z najbardziej znanych rzeźbiarzy renesansu jest Michał Anioł. Wykonał wiele posągów, ale to jeden z piękniejszych:
W epoce baroku formy rzeźby były dużo bardziej przesycone ruchem:
Gianlorenzo Bernini, Ekstaza św. Teresy
Kolejnym, szczególnie ważnym rzeźbiarzem był Auguste Rodin, który wyznaczył kierunek rozwoju sztuki nowoczesnej, pozostawiał powierzchnię rzeźby chropowatą, czasami wręcz jakby niedokończoną.
A ze współczesnych rzeźbiarzy i rzeźbiarek warto znać:
Henry'ego Moore'a
Louise Bourgeois:
Niki de Saint-Phalle:
oraz Magdalenę Abakanowicz: