Dlaczego artyści tworzą sztukę?
Na sam początek spróbuję odpowiedzieć na podstawowe pytanie: dlaczego artyści w ogóle tworzą sztukę? Co nimi kieruje? I właściwie po co nam ta cała sztuka?
Człowiek zaczął tworzyć sztukę bardzo, bardzo dawno, jakieś 37 tysięcy lat temu. To dużo, prawda? Na początku nie były to zbyt skomplikowane formy. Były to proste ozdoby, potem pojawiły się wyobrażenia zwierząt i ludzi. Stopniowo formy coraz bardziej komplikowały się, a człowiek starał się coraz wierniej odtwarzać otaczający go świat i coraz bardziej go ulepszać. Sztuka była mu do tego bardzo potrzebna. Bo to był najprostszy sposób, żeby świat zyskał dodatkowe wartości. Żeby był po prostu piękniejszy.
Wymienię 10 powodów, dla jakich artyści tworzą sztukę.
1. Chcą zostawić swój “podpis”. Już w czasach prehistorycznych ludzie wykonywali na skałach odciski swoich rąk, pozostawiając po sobie takie jakby “autografy”.
Prehistoryczne odciski rąk
Przez długi czas, aż do sztuki renesansu (tworzyli wtedy na przykład Michał Anioł i Leonardo da Vinci) artyści nie mogli podpisywać swoich prac, bo to byłoby ogromnym zarozumialstwem. Potem to się zmieniło i artyści mogli umieszczać na swoich pracach tak zwane “sygnatury”, czyli inaczej podpisy.
Podpis (inaczej sygnatura) holenderskiego malarza Rembrandta van Rijn
2. Uważnie obserwują świat. Od początków dziejów sztuki artyści lubili odtwarzać świat ich otaczający. Robili to na rozmaite sposoby. Wielu z nich lubiło przyrodę i często jej się przyglądali, a potem przekazywali to w swoich pracach.
Gęsi z Meidum, starożytny Egipt
Skryba z Sakkara, starożytny Egipt
Alfred Sisley, Śnieg w Louvenciennes
3. Chcą, żeby świat był piękniejszy. Artyści wierzą, że świat wypełniony sztuką jest po prostu lepszy i piękniejszy. Ludzie lubią otaczać się ciekawymi i ładnymi przedmiotami. A artyści im w tym pomagają.
Malowidła naścienne, pałac w Knossos, starożytna Grecja
Rene Lalique, naszyjnik, przykład sztuki z nurtu tzw. secesji
4. Chcą nam powiedzieć coś ważnego. Artyści chcą zwrócić naszą uwagę na to, co się dzieje na świecie i jakie wartości w życiu są ważne.
Paul Gauguin, Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?
5. Chcą upamiętnić w swojej sztuce ważne wydarzenia. Najczęściej są to wydarzenia historyczne, istotne dla jakiejś społeczności, sztuka przewchowuje historię i wspomnienia.
Stela Hammurabiego, starożytna Mezopotamia, pokazuje nadanie praw królowi Hammurabiemu przez boga Szamasza
Kolumna Trajana, starożytny Rzym, wyrzeźbione są na niej sceny walk cesarza
6. Tworzenie to ich zawód. Wielu artystów, żeby tworzyć studiuje na specjalnych uczelniach, żeby być dobrym malarzem, rysownikiem, rzeźbiarzem...To dla nich praca na całe życie.
Diego Velasquez, Dwórki, obraz hiszpańskiego malarza, który zatrudniony był na hiszpańskim dworze królewskim
Marcello Bacciarelli, Portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego
7. Chcą na tworzeniu zarabiać pieniądze. Tak, tak, artyści też muszą płacić rachunki:))) Skoro dla wielu tworzenie sztuki to praca, to chcą też na tym po prostu zarabiać.
Vincent van Gogh, Pokój w Arles. Autor tego obrazu nie sprzedał za swojego życia ani jednego obrazu! Żył w skrajnej biedzie i chorobie. Dopiero po jego śmierci doceniono jego obrazy, które dzisiaj sa naprawdę bardzo, bardzo drogie.
Pablo Picasso, Cyrkowcy. Ten artysta zaczynał swoją karierę artystyczną bardzo skromnie, ale był bardzo uparty, dużo malowałi szybko doceniono jego talent, byłbardzo znanym artysta i zarabiał na swoich pracach dużo pieniędzy.
8. Sztuka to dla artystów sposób na życie. Wielu z nich nie wyobraża sobie po prostu, że mogliby robić coś innego. Tworzenie sprawia im wiele przyjemności i radości i w sercu czują, że nie mogliby być na przykład lekarzem albo taksówkarzem.
Frida Kahlo, Autoportret z małpkami. Praca meksykańskiej artystki, która lubiła tworzyć autoportrety, czyli malowała samą siebie.
Praca Japonki Yaoyi Kusamy, która uwielbia kropki
9. Chcą, żebyśmy spojrzeli na świat z innej strony. Artyści bardzo często widzą obrazami, są wrażliwi na kolory i światło. Widzą świat nieco inaczej i to chcą nam pokazywać, żebyśmy oderwali się od naszego sposobu życia i widzenia świata.
Rene Magritte, To nie jest fajka - spróbujcie nadać inny tytuł tej pracy.
Salvador Dali, Uporczywość pamięci
10. Poprzez sztukę rozwijają swój talent. Nie ulega wątpliwości, że wielu, wielu artystów to ludzie, którzy posiadają olbrzymi talent. Ale oczywiście żadne zdolności nie są rozwijane, jeśli się nad nimi pracuje. Artyści tworzą wiele godzin dziennie, żeby ich prace były naprawdę wspaniałe.
Albrecht Durer, Zając
Leonardo da Vinci, Św. Anna Samotrzeć
Dodaj komentarz